دبستان پسرانه غیردولتی حکمت اداره آموزش و پرورش استان گیلان/ماسال

خلاصه قوانین و مقررات مدرسه حکمت

قوانین زیر جهت شکل گیری کامل تربیت متعالی اسلامی – ایرانی وضع شده است و عمل نکردن به آن موجب ایجاد اخلال در این امر مهم و مقدس می شود. به همین منظور مدرسه حکمت تأکید جدی بر اجرای همه بندهای آن دارد. همچنین عمل به این مقررات ملاک امکان همراهی ما با شما در سالهای آینده خواهد بود. لذا از اولیای محترم و دانش آموزان گرامی تقاضا داریم نسبت به رعایت موارد ذکر شده اهتمام کافی داشته باشند.

1. مدرسه محیطی مقدس و دارای حرمت است، و لازم است تا موارد احترام به این محیط و حرمت آن توسط همه افراد از جمله دانش آموزان و خانواده های محترم رعایت شود.

2. پدر و مادر که برای انجام امور فرزند خود به دبستان مراجعه می نمایند لازم است رعایت کامل شئونات اسلامی از جمله حجاب برتر را بنمایند .

3. هر گاه وضع اخلاق , رفتار و انضباط و پیشرفت درسی دانش آموز با مقررات آموزشی , تربیتی و انضباطی مدرسه منطبق نباشد، واحد آموزشی مجاز است که طبق آیین نامه ی انضباطی مدارس و ضوابط بنیادی با وی برخورد نمایند .

4. رعایت موازین اسلامی و مقررات آموزش و پرورش در اخلاق و رفتار برای دانش آموزان و اولیا الزامی است .

5. به لحاظ سلامت و حفظ امنیت دانش آموزان خواهشمند است به فرزندتان گوشزد فرمایید تحت هیچ شرایطی بدون اطّلاع مدیر یا معاونین ، مدرسه را ترک نکند .

6. در هر ماه حداقل یکبار ( بجز جلسات آموزشی با مربیان) به مدرسه مراجعه نموده و از نحوه ی رفتار و وضعیت آموزشی فرزندتان اطلاع پیدا کرده و در زمینه رفع مشکلات احتمالی اقدامات لازم انجام گیرد .

7. ساعات کار و روزهای بخش مشاوره ی دبستان چه به صورت حضوری یا تلفنی در شروع سال تحصیلی خدمتتان ارائه می گردد . ضروری است کلیه ی تغییرات ایجاد شده در رفتار و آموزش دانش آموز را با این بخش هماهنگ فرمایید .

8. بازدیدها و گردشهای علمی، تربیتی و تفریحی که در طول سال تحصیلی در محدوده ی شهرستان ماسال و در صورت لزوم اردوهای یکروزه درون استانی جزو برنامه آموزشی و تربیتی مدرسه می باشد و حضور همه دانش آموزان در آن الزامی است.

9. اگر دانش آموز دچار بیماریهای خاص باشد و یا از لحاظ پزشکی نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد ، اولیا می بایست حتما و کتبا این موضوع را به اطلاع دبستان برسانند .

10. از والدین محترم تقاضا می شود از انجام مسافرت های غیر ضروری که موجب غیبت دانش آموزان در طول سال تحصیلی خواهد شد جدا خودداری به عمل آید و غیبت های ناشی از بیماری و ... را با ارائه گواهی سریعا به دفتر دبستان اعلام فرمایید .

11. با توجه به رویکرد تربیت قرآنی در مدرسه حکمت، والدین محترم ضمن پذیرش کامل این رویکرد و عامل بودن به واجبات دینی، باید متعهد شوند از هرگونه اقدامی که با تربیت دینی و سالم فرزندان منافات داشته باشد پرهیز نمایند. لذا رعایت نکات زیر توسط خانواده ها الزامی می باشد:

 • استفاده از ماهواره و تماشای فیلم ها یا برنامه هایی که رعایت موازین شرعی در آن نشده باشد ممنوع است.
 • از شرکت در مجالسی که موازین شرعی و حدود روابط زن و مرد در آن رعایت نمی شود پرهیز شود.
 • از گوش دادن به موسیقی های مبتذل و خواننده های بدنام پرهیز شود.

 

12. شرکت دانش آموز در برنامه های آموزشی خارج از مدرسه (کلاس های ورزشی، هنری، زبان و ...) می بایست با هماهنگی و تأیید مدرسه باشد.

13. تربیت یک علم است و نیاز به آموزش دارد. از طرفی انسان ها از هم تأثیر می پذیرند. همسویی و هماهنگی کامل والدین و مدرسه در راستای تربیت هرچه بهتر دانش آموزان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. بدین منظور جلسات متعددی با موضوع تربیت فرزند توسط مدرسه برگزار خواهد شد. حضور منظم در این جلسات برای همه اولیا الزامی است.

14. با توجه به اینکه ممکن است بخشی از آموزش در سال جاری به صورت مجازی و در منزل انجام شود، اولیای محترم متعهد می شوند ضمن فراهم آوردن امکانات لازم، همکاری کامل در این زمینه را داشته باشند و موارد خواسته شده توسط مربی مربوطه را تماما و در زمان معین انجام دهند.

15. از رساندن پیام های تلفنی و یا تحویل دانش آموزان به افراد غیر از ولی خودداری خواهد شد .

16. کلیه ی پیام های دعوتی ، آموزشی ، تربیتی و غیبت دانش آموزان فقط به صورت کتبی یا از طریق اپلیکیشن همکلاسی و درگاه های ارتباطی رسمی مدرسه، به اطلاع خانواده های محترم رسانده خواهد شد .

17. تقسیم بندی کلاسها بر اساس اصول و معیارهای کاملا مساوی و متعارف انجام خواهد شد لذا در این زمینه تقاضا می شود هیچ گونه درخواستی در مورد جابجایی دانش آموزان به عمل نیاورید که از انجام آن معذور خواهیم بود .

18. ساعات ملاقات حضوری و تلفنی با آموزگاران به غیر از جلسات ماهانه در شروع سال تحصیلی در برنامه درسی دانش آموزان به اطلاع رسانده خواهد شد که تقاضا می شود دقیقا رعایت گردد . دبستان از هرگونه پاسخگویی در غیر این ساعات و خارج از محیط آموزشی معذور خواهد بود .

19. حضور اولیا در کلاس درس دانش آموزان با هماهنگی قبلی بلامانع است.

20. مدرسه حکمت از حضور فعال و کمک رسانی و همچنین استفاده از تخصص اولیا در امور آموزشی و پرورشی استقبال می کند.

21. رعایت انتظارات و توقعات انضباطی و آموزشی مدرسه در چهار چوب آیین نامه انضباطی توسط دانش آموز به شرح ذیل اعلام می گردد :

 • رعایت شعائر دینی، رعایت ادب و احترام نسبت به مدیر، معاون، مربیان و دیگر کارکنان مدرسه .
 • رعایت حسن رفتار و اخلاق و همکاری با سایر دانش آموزان.
 • سعی شایسته در تحصیل ، رعایت مقررات آموزشی و تربیتی.
 • انجام فرائض دینی و مشارکت در فعالیت های اجتماعی مدرسه.
 • حضور مرتب در مدرسه و کلاس درس در تمام مدتی که مدرسه دایر است .
 • رعایت بهداشت و نظافت فردی و همکاری با دانش آموزان دیگر و مسئولین مربوطه در پاکیزه نگه داشتن فضای مدرسه.
 • استفاده از لباس، کفش، جوراب ساده و مناسب که از نظر دوخت و رنگ ساده و فاقد هر گونه تصویر و نوشته باشد .
 • اصلاح موی سر باید کاملا ساده و متناسب با شئون دانش آموزی و عاری از هر گونه مدل و ... باشد.
 • خودداری از بکار بردن وسایل تجملی و... و پرهیز از همراه آوردن اشیاء گرانبها مانند موبایل ، انواع وسایل صوتی وتصویری و سی دی و... و وسایل غیر مرتبط با امور تحصیلی به مدرسه
 • خودداری از خرید و فروش در مدرسه به غیر از مواردی که در آیین نامه های مدرسه پیش بینی شده است .
 • مراقبت از وسایل شخصی و اهتمام در حفظ و نگهداری اموال و تجهیزات و ساختمان مدرسه .
 • از آوردن هر گونه هدایا و جوایز جهت تولد یا تشویق دانش آموزان و همکاران امتناع شود .
 • ساعات رسمی کار دبستان در سال تحصیلی 1400-99 مطابق با دستور العمل وزارت آموزش و پرورش است.
 • غیبت غیر موجه و تاخیر ورود دانش آموز در دفتر انضباطی ثبت و موجب کسر نمره انضباط می شود و در صورت تاخیر ورود مکرر یا غیبت بیش از حد مدیر مدرسه موظف است با نظر شورای مدرسه تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید و مراتب را کتبا به ولی دانش آموز ابلاغ و اجرا نماید.

 

مشروح مقررات و توصیه های عمومی دانش آموزان و خانواده در کتابچه ای که به همین نام تدوین شده است تقدیم اولیا می گردد. خواهشمند است ضمن مطالعه دقیق آن، زمینه سازی لازم جهت تحقق آن را فراهم آورید.

 

با تشکر

مدیر پیش دبستانی و دبستان پسرانه غیر دولتی حکمت

محمد مهدی زهرابی